Protesto hakkı olmayan demokrasi!

 Mehmet Y. YILMAZ  kaleminden  güzel bir yazı… 

Protesto hakkı olmayan demokrasi!

GÜNÜMÜZ Türkiye’sinde bir durumu protesto etmenin bedelinin şiddet görmek olduğunu artık biliyoruz.

Yerlerde sürüklenen öğrencilere, polis copuyla dağıtılan işçilere, biber gazıyla püskürtülen kalabalıklara şimdi de itilip kakılan milletvekili eklendi.
Tunceli milletvekili Kamer Genç’in suçu TBMM kürsüsüne çıkarken eline bir fener almış olması. Böylece Deniz Feneri davasındaki gelişmeleri protesto ediyor. Protestoyu anlamlı ya da anlamsız bulabilirsiniz, ama bu bir milletvekilini ittirip kaktırarak kürsüden uzaklaştırmak için gerekçe olabilir mi?
AKP’lilerin Deniz Feneri davası ile ilgili meselelerde neden bu kadar sinirlendikleri de ayrı bir mesele.
Hassasiyetin böylesinin bir nedeni olmalı.
Ortada bir dolandırıcılık davası var. İnançlı ve yardımsever insanların duygularının sömürüldüğü, yardım paralarının amaç dışı kullandığı Almanya’da verilmiş bir mahkeme kararıyla da sabit bulunmuş. Türkiye’deki soruşturma sürüyor, savcılar değişmemiş olsaydı belki bugün yarın iddianamesi de açıklanacaktı.
AKP bu suçun takip edilmesinin gündeme getirilmesinden neden rahatsızlık duyuyor? Bunu kendilerine inanarak oy veren seçmenlerine açıklamalılar.
Van’da, Valiyi protesto edenlerin aşırı güç kullanımı ve biber gazıyla dağıtılmaları da Türkiye’de görmeye alıştığımız bir tablo.
Yetkililerin kendilerini “provokasyon” gerekçesi ile savunacaklarını tahmin etmek zor değil.
Ama böyle ölçüsüz bir müdahale eğer varsa o provokatörlerin işlerini kolaylaştırmıyor mu?
Bu ülkede protestonun temel bir demokratik hak olduğunu ne zaman kabul edeceğiz?

Kaynak

Reklamlar

About kenanndursun

1984 Düzce doğumlu olan Kenan Dursun, 2007 yılında Sakarya Üniversitesi Makine Mühendisliğinden mezun oldu. Beykent Üniversitesinde İşletme Yönetimi Yüksek lisansı yaptı. Lisans öğrenim gördüğü sırada çeşitli sivil toplum kuruluşlarında gönüllü faaliyetler gerçekleştirmeye başladı. 2007 yılında aldığı eğitmen eğitimiyle gönüllü faaliyetlerine akran eğitmenliğini yapmaya başladı. 2007-2009 yılları arasında özel bir şirkette Kalite Sistem Sorumlusu olarak çalışırken mühendisliği sevmediğini fark edip sivil alanda gönüllü/profesyonel olarak çalışmalara başladı. 2009-2010 yıllarında İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Gönüllü Programı’nda Saha Koordinatörü olarak çalıştı. 2011-2014 yılları arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi Gençlik Çalışmaları Biriminde ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Sivil Toplum Çalışmaları Merkezinde Proje Koordinatörü olarak çalıştı. Halen İstanbul Bilgi Üniversitesinde Medya Ve İletişim Sistemleri Yüksek Lisansı yapan Kenan Dursun, tezini Sivil Toplum Kuruluşlarının Medya ve Teknoloji kullanımı üzerine yazmaktadır.Ayrıca Kenan Ocak 2015 - Temmuz 2015 tarihleri arasında Ortak Gelecek için Diyalog Derneği'nde Genel Koordinatör olarak, 2014 2016 yılları arasında Things Projesi Koordinasyon ekibin de iletişim uzmanı olarak çalışmıştır.Şu an Sivil Toplum Kuruluşları ve AB Projelerine iletişim danışmanlığı yapmaktadır. 2017 yılından beri aynı zamanda Bilgi Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Protesto hakkı olmayan demokrasi!

  1. kifoz dedi ki:

    severek izliyoruz yazılarınızı

  2. Kenan Dursun dedi ki:

    Teşekkür ederim bizde sizinkileri:)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s